ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

Tigria sága – proroctvo, vášeň, česť

Tigria sága – proroctvo, vášeň, česť

Proroctvo. Vášeň. Česť

Tigria sága, to sú tieto tri slová. Tak aspoň tvrdí anotácia prvej časti. 

Fantasy žáner veľmi neobľubujem, no táto séria ma chytila za srdce už veľmi dávno a dodnes nepustila. Čítam ju stále dookola, pričom ju vždy nachádzam  rovnako (ak nie s každým razom viac) zaujímavú. 

Čo všetko ste ochotní obetovať, aby ste zachránili milovanú osobu? 

Pokračuje anotácia a podľa môjho  názoru, táto takmer filozofická otázka vystihuje obsah ságy viac než dostatočne.

Hlavnú postavu príbehu, takmer osemnásťročnú Kelsey, som si veľmi obľúbila. Vlastne možno až príliš. Na týchto knihách som sa stala doslova závislá. Často sa pristihnem, ako mi v bežných okamihoch dňa prichádzajú na rozum tie najrôznejšie vety z kníh. Pamätám si celé úryvky. Musím sa priznať, že najmä tie, keď tejto obyčajnej tínedžerke začne vyznávať lásku Dhiren, indický princ. Áno, čítaš správne. A to som ešte neprezradila hlavnú zápletku. Ren, ako ho Kelsey prezýva, je totiž zakliaty tiger. 

Keď táto nevídaná skutočnosť vyjde najavo, Kelsey spadne do neočakávaného dobrodružstva a strávi ďalšie dva roky svojho života lámaním proroctiev, riešením záhad a problémov s prvou láskou. 

Ren je citlivý, pozorný, inteligentný, dokonca aj pekný – a to, že sa narodil pred asi tristo rokmi z jeho šarmu vôbec neuberá, práve naopak. Ako to už býva, tieto dve rozdielne postavy sa do seba zamilujú. Bohužiaľ, Kelsey má pocit, že pre Rena nie je dosť dobrá a aby toho nebolo málo, do hry sa zamieša Renov brat Kišan (takisto tiger), ktorý je hádam ešte úžasnejší ako ten prvý. 

Kvôli istým okolnostiam spolu v priebehu druhej knihy Kelsey a Kišan zostanú sami, bojujúc s druhou úlohou, aby tigrom vybojovali ďalšie štyri hodiny v ľudskej podobe. Napriek tomu, že títo dvaja si navzájom nie sú úplne ľahostajní, jej srdce stále patrí Renovi. Dokonca aj vtedy, keď sa medzi nich postaví ďalšia neviditeľná prekážka. Táto je však zrejme predsa len príliš veľká, pretože ako čas plynie, v priebehu tretej knihy sa tento ľúbostný trojuholník prehlbuje až kým viac nie je jasné, ktorému z dvoch bratov je Kelsey súdená. Možno to začína pripomínať telenovelu, a musím sa priznať, že keď to tak po sebe čítam, aj mne to tak znie. 

Na druhej strane, opisy Kelseyiných pocitov som zbožňovala. Napríklad s takým detailným popisom prostredia Indie sa to dokonale vyvažuje. V tejto krajine som nikdy nebola a predsa mám pocit, že to tam poznám. Dokonca som sa naučila pár slovíčok po hindsky, na ktoré si vždy rada spomeniem. 

Z deja ti už prezradím len toľko, že počas štvrtej, poslednej knihy to všetko bude o voľbe. Vráti sa Kelsey ku Renovi, s ktorým sú pre seba ako stvorení? A čo bude s nešťastným Kišanom, ktorý nechce nič iné, len prežiť zvyšok života so ženou, ktorú miluje? Obaja bratia si vo svojich životoch prešli mnohými vecami a v minulosti už o jedno dievča bojovali. Ktorý z nich zvíťazí tento raz? 

Zatiaľ čo sa hrdinovia pokúšajú vyriešiť nešťastnú lásku, zároveň bojujú s poslednou úlohou. Bude tigrom dopriate definitívne zlomiť kliatbu a žiť normálny život, ktorý im bol násilne vzatý? 

Na to už musíš prísť sám, no ja som tu, aby som ti odhalila, že záver tejto knihy bol naozaj dojímavý. Preliala som nad ním viac sĺz ako dokopy nad všetkými knihami, ktoré prešli mojimi rukami. 

Táto sága mi bola všetkým. Je plná romantiky, Shakespearových citátov, drámy, smútku a vtipných momentov. Rozhodne ju odporúčam každému, kto si chce prečítať niečo iné, ako bol doteraz zvyknutý.

„Ren?“

„Áno?“

„Džungľa ma desí. To, čo sa deje, ma desí.“

Pustil šnúrku na zástere a pozrel sa mi do očí. „Ja viem.“

„Ren?“

„Áno?“

„Nieže ma… opustíš, dobre?“

Tvár mu zjemnil nežný výraz a ústa sa mu zdvihli do úprimného úsmevu. „Asambhava. Neopustím.“

   

Pridaj komentár