ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

je Predtým ako som ťa poznala len ďalšou knihou o láske?

je Predtým ako som ťa poznala len ďalšou knihou o láske?

Klišé. Prvé slovo, ktoré mi napadlo pri pomyslení na túto knihu. Pripadala mi zase o tom istom – ako sa priemerná žena z priemerných pomerov zapáči peknému bohatému chlapovi, ktorý sa potom postará, aby sa jeho vyvolenej splnili všetky sny. Slovom, ďalšia kniha o láske.

Tento príbeh však napokon nebol ani zďaleka taký otrepaný, ako sa mi na prvý pohľad zdal. Na rozdiel od iných podobných v sebe niesol celkom pôsobivú hlavnú myšlienku.

Ako to už býva, hlavná postava, Louisa Clark, nie je ani zďaleka dokonalá. Nie je najštíhlejšia a oblieka sa možno až príliš originálne. Pracuje v bistre a so svojím životom je, zdá sa, spokojná.

Postava Willa je, naopak, oveľa zložitejšia. Užíval si život najviac ako mohol, vyžíval sa v aktivitách zahŕňajúcich lyžovanie či adrenalínové športy. Zdalo sa, že nie je nič, čo by ho mohlo zastaviť. Avšak, nakoniec sa o to postará úplná náhoda, kvôli ktorej zostane na vozíčku. 

Keďže mal nezlomnú povahu, najprv s tým bojoval. Cvičil. Milimetre po milimetri, zdalo sa, že jeho svaly sa opäť rozhýbu. Bola to však slabá imunita, ktorá ho skolila a nedovolila mu biť sa ďalej. Stáva sa zatrpknutým a nepríjemným mužom bez najmenšej chuti žiť ďalej. 

Stretnutím týchto dvoch úplne odlišných postáv vzniká možno trochu smutný, ale vďaka Louinej nemotornosti vtipnými momentmi popretkávaný príbeh, ktorý si ma celkom získal. 

Urobiť z jednej z hlavných postáv osobu, ktorá nemá dôvod žiť ďalej alebo je vážne chorá, nie je úplne originálne, ale musím uznať, že to robí dej oveľa zaujímavejším. Bola som veľmi zvedavá, ako to s Willom nakoniec dopadne a autorka ma nesklamala.

Hoci nerada, musím uznať, že samotný opis lásky, ktorá napokon medzi týmito postavami vznikla, na mňa veľmi zapôsobil. Pretože to bolo čisté, nevinné a zároveň hlboké. Aj keď to nebol ‚skutočný‘ vzťah, ako by sme ho v dnešnej dobe mali potrebu zadefinovať, zanechalo to vo mne dojem, že ich to obidvoch veľmi poznačilo. Louisa aj Will, obaja sa kvôli tomu druhému zmenili. 

Táto kniha je o náhodách. Ak by Will neskončil tak ako skončil, zrejme by nikdy nemal možnosť spoznať dievča, ktoré v ňom dokázalo opäť prebudiť smiech, v dobe, keď sa mu všetko zdalo tmavé a bezvýrazné. 

Je taktiež o posolstve, ktoré odovzdal on jej. Aby v sebe nepochovala túžbu po dobrodružstvách. Aby sa neusadila, keď má toľko možností a príležitostí. Chcel, aby využila svoj potenciál a užívala si život s plnými dúškami. Jednoducho chcel, aby žila. A to je pre mňa idea a najznámejšia veta z tejto knihy.

Máš iba jeden život. Je vlastne tvojou povinnosťou prežiť ho naplno.

Príbeh ma dojal k slzám a niekoľkokrát som sa preklínala za veci, ktoré som si o ňom najprv myslela. Pretože hoci bol o zložitých veciach, čítal sa jednoducho. A možno už len fakt, že táto recenzia sa mi písala oveľa ľahšie ako ktorákoľvek iná, svedčí o tom, že sa mi to páčilo.

Takže ak si podobne sentimentálne, romanticky a rozcitlivene založená duša ako ja, tento príbeh ti vrelo odporúčam. A ak si chceš prečítať knihu o láske, ktorej osudom nie je byť naplnená, nech je to práve táto.

Pridaj komentár