ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

Carrie – triler s krvavou odplatou

Carrie – triler s krvavou odplatou

Carrie je príbeh, po ktorom jej autor mohol zanechať nudnú prácu zamestnanca práčovne. Vďaka nemu sa stal tým, kým túžil byť – spisovateľom. Najprv však musel prekonať odmietnutie tridsiatich rôznych vydavateľstiev. Svoj rukopis znechutene zahodil a bola to jeho manželka, ktorá ho vytiahla zo smetného koša a Kinga presvedčila, aby sa nevzdával. Rozhodne spravila dobre, pretože kniha aj popri nových, modernejších dielach zostáva stále populárna.

Táto kniha je o zakríknutej, nie veľmi peknej, sedemnásť ročnej študentke. Akoby nestačilo, že nie je obľúbená v škole, aj doma ju terorizuje vlastná matka, náboženská fanatička.

„Keď sa ma ľudia pýtajú ako píšem, spravidla odpovedám – slovo po slove.“

Carrie si však jedného dňa uvedomí svoje mimoriadne vrodené schopnosti. Je telekinetička, dokáže silou vôle pohybovať predmetmi na diaľku. A keď ju na školskom plese surovo ponížia, už nič jej nestojí v ceste pomstiť sa.

Ďalšie významne postavy sú Sue, dievča z Cariinej školy a jej priateľ Tommy, populárny a atraktívny chlapec, ktorý však o záujem ostatných študentov nestojí. Sprevádza Carrie na plese, pretože Sue ho o to poprosí, zachvátená výčitkami, že jej kedysi aj ona ubližovala. Spočiatku všetko vyzerá dobre, no keď ich zvolia za kráľa a kráľovnú plesu, pre Tommyho nedopadne najlepšie, že bol ochotný byť v Carriinej blízkosti.

„Najstrašidelnejší je vždy okamih tesne predtým ako začnete.“

Chris je krásne a obľúbené dievča na škole. Zo zúfalstva, že nemôže ísť na ples, nahovorí svojho frajera Billyho, aby Carrie odporne ponížili.

Stephen King do deja jedného zo svojich najznámejších trilerov vkladá spomienky dievčaťa a vytvára tak obraz jej nešťastného života.

„Každá kniha, ktorú chytíte do rúk, má svoje ponaučenie alebo ponaučenia. Často nás pritom ´zlé´ knihy môžu naučiť viac ako tie dobré.“

Napriek tomu, (alebo možno práve preto), že dej nie chronologický, ale skáče medzi minulosťou a prítomnosťou, je opísaný lepšie ako mnoho kníh dnešnej doby, ktoré som sa ku mne kedy dostali. Takisto sú do neho vkladané rôzne úvahy o telekinetických schopnostiach, čo však pre mňa robilo samotný príbeh ešte zaujímavejším. Už od začiatku je jasné, kam to všetko smeruje, no aj napriek tomu som knihu nemohla odložiť z rúk ani na chvíľu. Upútala ma už od prvého momentu. Nezvíťazí dobro, nezvíťazí ani zlo. Zvíťazí krvavá odplata… a tým sa príbeh stáva ešte originálnejším.

Pridaj komentár