ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

prečo (ne)byť vegetariánom

prečo (ne)byť vegetariánom

Dlho som uvažovala nad obsahom tohto článku. Nebola som si istá, akým spôsobom vás uviesť do vegetariánskeho životného štýlu, ktorému sa plánujem venovať aj v budúcnosti.

Napokon som sa rozhodla predstaviť vám vegetariánstvo prostredníctvom tzv. „argumentov proti nemu“.

1. Mäso jedli už naši predkovia

Rozhodne jedli. A robili aj všelijaké iné, zaujímavé veci, ako napríklad, že sa vyvražďovali navzájom alebo znásilňovali ženy z vlastných kmeňov. Človek si to hneď neuvedomí, ale to, že sa niečo deje odpradávna, ešte neznamená, že je to správne. Povedzme si úprimne – naši milí predchodcovia nemali tú možnosť zájsť do najbližšieho supermarketu a kúpiť si tofu. My možnosť zmeny stravy máme, a predsa sa naďalej spokojne jeme mŕtve zvieratá, nasledujúc príklad našich primitívnych predkov, ktorí v čase ich života pravdepodobne nemali k dispozícii žiadny iný zdroj obživy.

2. Zvieratá sú určené na jedenie

Otázkou je, kto alebo čo nám dal právo na určovanie zmyslu života iných bytostí.  Náš druh sa povýšil nad všetko ostatné, čo na tejto planéte existuje. Nezáleží mu na ničom inom ako na jeho vlastných potrebách. Toľko ľudí sa pohoršuje nad zneužívaním zvierat na vystúpenia v cirkusoch. Nechápem prečo. Podľa tejto logiky sú na to predsa tiež určené.

3. Levy sa tiež zmocňujú slabších jedincov

Podobne ako naši predkovia, ani lev či tiger nemajú veľmi na výber, čo sa týka ich potravy. V porovnaní so žralokom, spomínaným levom či vlkom, naše telá nie sú prispôsobené na mäsitú stravu. Keby som na to chcela ísť z biologického hľadiska, písala by som zhruba o tom, že ich tráviace trakty sú nastavené pracovať rýchlo, zatiaľ čo náš metabolizmus sa nemá kam ponáhľať. Tejto téme však popravde až tak nerozumiem, a teda čisto laicky, stačí si len porovnať ľudské a levie zuby. Nejaké odchýlky by tam boli, nie?

4. Ak to mäso nezjem ja, zje ho niekto iný, alebo veď jeden človek aj tak nič nezmení 

Posledný, pre mňa najhlúpejší argument. Živočíšne produkty sa naďalej predávajú preto, že je po nich dopyt. S každým ďalším vegánom, vegetariánom, alebo človekom, ktorý vyradil určité zložky zo živočíšnej stravy, tento dopyt klesá. 

Ak sa vám zdá, že táto zmena je nepatrná, spomeňte si na hnutia bojujúce za zrušenie otroctva. 

Veci, ktoré sa nám dnes zdajú samozrejmé; to, že ja ako žena môžem ísť voliť; takými kedysi neboli. Vlastne, pred 100 rokmi by ma vysmiali, keby som na niečo také čo i len pomyslela. Na každom jednom človeku, ktorý sa postaví proti násiliu, záleží. Všetky zmeny k lepšiemu, ktoré sa počas dejín ľudstva udiali, začali jednou malou skupinkou, ktorá sa postupne rozrástla.

Na záver chcem spomenúť, že je mnoho argumentov, ktoré som považovala za príliš primitívne na to, aby som sa im venovala – ako napríklad, že Boh nám dal zvieratá na to, aby sme ich jedli; že rastliny tiež cítia bolesť a podobne.

Tu je však predsa len ešte jeden, ktorý svojho času utešoval aj mňa – a to bola naivná viera, že zvieratá zomierajú s rešpektom, ktorý si zaslúžia. 

Myslíte si, že zamestnanci bitúnku majú čas na to, aby sa s každou kravou dôstojne rozlúčili? Práve naopak, súdiac z videí a záberov, ktoré som videla; dovoľujem si tvrdiť, že drvivá väčšina z nich sa voči práci, ktorú robia, obrnila spôsobom, že tieto kravy začala považovať za bezcenné stroje a tak sa k nim aj správa. 

Človek by si myslel, že dnešná spoločnosť bude vyspelá natoľko, aby s týmto vykorisťovaním a vyvražďovaním prestala; avšak zdá sa mi, že opak je pravdou.

Určili sme, že mnohé mláďatá sa rodia len pre to, aby skôr či neskôr položili život pre náš gurmánsky zážitok, a to samo o sebe vypovedá o „inteligencii“ a „vyspelosti“ nášho druhu.

Nikdy nebudem od nikoho žiadať, aby sa stal vegánom, ale jesť mäso sedemkrát do týždňa, najmä po tom, keď si uvedomíme, čo sa vlastne za jedným plátkom šunky skrýva, sa mi nezdá v poriadku.

Uzavrela by som to citátom, ktorý toto moje niekdajšie presvedčenie o bezbolestnej smrti zvierat poslal kadeľahšie.

„Neexistuje humánny spôsob na zabitie niekoho, kto nechce zomrieť.“

Pridaj komentár