ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

vegánske bryndzové halušky

vegánske bryndzové halušky

Bryndzové halušky mi nikdy nechutili. Alebo možno je lepšie použiť slovo nevoňali, keďže si pamätám, ako som si raz zapchala nos a dala šancu jednej vidličke. Vtedy som zistila, že chuť tohto jedla je celkom zaujímavá, no pre jeho arómu som si ho nikdy neobjednala v reštaurácii ani sa nepodieľala na konzumácií, keď sa navarilo doma.

Po recepte na rastlinnú verziu pokukujem už dlho, avšak prvýkrát som sa k nemu dostala až pred pár dňami. Treba povedať, že vzniknutý pokrm bol viac ako uspokojivý. Znalosti klasickej bryndze nemám dostatočné na to, aby som porovnala, či sa moja hmota na ňu podobala; asi by som povedala, že vegánska verzia je menej výrazná (nebojte sa hojne soliť), čo mi však vyhovovalo. Taktiež som sa po prvýkrát pokúsila napodobniť slaninu pomocou údeného tofu. Výsledok ma milo prekvapil, hoci ak chceš niečo poriadne slaninové, schopnejší kuchári odporúčajú tempeh.

Igrediencie:

 • 1 porcia halušiek
 • cca 1/2 Lunter sojakrému
 • 5 PL rastlinnej smotany
 • 1/2 údeného tofu
 • pár kvapiek citrónu
 • čerstvá pažítka
 • soľ, čierne korenie, údená paprika

Postup:

 1. Začíname prípravou halušiek: do misky nasypeme múku a zalievame ju vodou až kým nevypracujeme vláčne cesto. Potom halušky uvaríme vo vode.
 2. Polovicu tofu zbavíme prebytočnej vody a nakrájame na drobné kocky, ktoré následne pražíme z obidvoch strán na oleji. Na záver ich posolíme, okoreníme a zasypeme mletou paprikou. Kocky scedíme z oleja a odložíme bokom.
 3. Do hrnca nalejeme rastlinnú smotanu, zohrejeme a rozmiešame v nej požadované množstvo sojakrému. Dochutíme citrónom, soľou a korením.
 4. Halušky premiešame s omáčkou, posypeme slaninkou a doprajeme im poriadnu spŕšku čerstvej pažítky.
 5. Môžeme podávať.

Počet porcií: 1

Pridaj komentár