ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

tri knihy, ktoré si treba prečítať

tri knihy, ktoré si treba prečítať

Veľký Gatsby

A ako som tam sedel a hĺbal nad dávnym, neznámym svetom, zišlo mi na um, aký úžas sa zmocnil Gatsbyho, keď prvý raz zazrel zelené svetlo na konci Daysyinej lodenice. Zďaleka prišiel na tento modrý trávnik, a jeho sen sa mu zdal taký blízky, že sa ho nemohol nezmocniť. Nevedel, že ten sen je už za ním, kdesi v tom nesmiernom neznáme za mestom, kde sa tmavé polia valia do noci.

Gatsby veril v zelené svetlo, v opojnú budúcnosť, ktorá rok čo rok pred nami ustupuje. Tento raz nám ušla, ale nič zato – zajtra pobehneme rýchlejšie, lepšie vystrieme ruky…

Jeden z najkrajších úryvkov, na aké som za svoj život narazila. Najslávnejšie Fitzgeraldovo dielo má veľkú fanúšikovskú základňu. Pamätám si, ako som sa smiala mojej najlepšej kamarátke a frflala, keď mi o tejto knihe básnila. Nakoniec však chytila za srdce aj mňa.

Eleanor a Park

Teraz niečo z úplne iného konca spektra. Príbeh o láske pre teenagerov. Taký by ste v tomto zozname asi nečakali, ja sa však pripájam k tvrdeniu autora, ktorý napísal také skvosty ako Papierové mestá alebo Kam zmizla Aljaška.

Reminded me not just what it’s like to be young and in love with a girl, but also what it’s like to be young and in love with a book.

John Green

Táto kniha zobrazuje dievča so smutným osudom a chlapca, ktorého život je na prvý pohľad dokonalý. Keď sa ich cesty stretnú, pohltí ich prvá láska. Trošku nešikovná a opatrná, a taká, o akej chcete čítať. Rainbow Rowell je v tejto knihe veľmi jedoduchá a stručná, čo ma na knihách vždy fascinuje a núti pokračovať až do poslednej stránky.

Park ju nikdy nebude ľúbiť viac, ako v ten deň, keď sa rozlúčili. Nezniesla pomyslenie, že by ju ľúbil menej.

 

EGYPťAN SINUHE

Na záver príbeh mimo súčastnosti, mimo našej kultúry. Čitateľa uvedie do čias starého Egypta a udržiava ho v ustavičnom napätí. Príbeh zaujme nielen fantastickým rozprávaním, ale aj množstvom detailov zo života v staroveku.

Na Kréte sa totiž aj otroci a sluhovia naučili bezstarostnosti svojich pánov a každý žil tak, akoby nikdy nemusel umrieť a akoby na svete nebolo ani bolesti, ani žiaľu, ani smútku.

Pridaj komentár