ak by si sa pýtal, kde je toto dievča...

proste odišlo, ako vždy.

Budem iná – zábavná, smutná a šialene realistická story

Budem iná – zábavná, smutná a šialene realistická story

Hlavná hrdinka Ela chce byť iná ako jej rodičia, ktorí žijú usadeným manželským životom. Mama je priveľmi pokorná a tatko zas nenávistný mudrlant vyžadujúci slepú poslušnosť. Typ, aký automaticky vyvoláva odpor. Ela s nevôľou absolvuje všetky rodinné akcie a kompenzuje si to v spoločnosti kamarátov. Užíva si tínedžerskú slobodu, ktorá so sebou nesie vzrušujúce zážitky, ale aj nebezpečné balansovanie na hrane.

Džínsový denník. Séria siedmich kníh, ktoré som pred pár rokmi len tak hltala a ešte aj dnes sa k nim vraciam, keď mám možnosť. Džínsový denník je jediným dôvodom, prečo som tejto knihe dala šancu. Pretože sa musím priznať, že pri ďalších autorkiných pokusoch som na jej tvorbu trošku zanevrela.

Ela však upútala moju pozornosť ako už dávno hocičo iné. Už som takmer zabudla, aké to je, nevedieť sa odtrhnúť od viet vytlačených v hrubej väzbe.

Na živote je najstrašnejšie, a zároveň je to najväčšie šťastie, že aj keď sa vám rozpadne ako domček z karát, musíte ísť ďalej.

Tak ako aj pri Magickom Advente, spočiatku som sa nevedela naladiť na autorkin štýl rozprávania. Pripadal mi vtieravý, bolo tam cítiť snahu znieť rebelantsky a mlado, ktorá sa mi zdala prehnaná. Po pár stránkach som to však prestala vnímať.

Stalo sa to preto, že ma pohltil dej, ktorý bol skutočne pútavý. Zo začiatku sa možno budeš strácať v množstve postáv, no ani sa nenazdáš a začne ti záležať na osude každej z nich.

Skutočné príbehy mladých ľudí, ktorí zúfalo hľadajú náplň života, no nie všetci sa vyberú rovnou cestou a poniektorí načisto zlyhajú.

Ak tak ako ja hľadáš podobu s Džínsovým denníkom, určite si prídeš na svoje. Jednak dejovými spádmi, ktorými disponujú obidva príbehy a jednak výraznejšími detailmi. Mne napríklad udrela do očí podoba Tima a Damiána (obidvaja sú zlí chlapci, ktorí sa snažia upútať dobré dievča).

Na druhej strane, nevedela som sa prehrýzť niektorými maličkosťami, prekážalo mi napríklad časté slovné spojenie milovali sme sa, ktoré sa bilo s drsným opisom udalostí a už spomínaným rebelantstvom. Po celý čas som čakala na rozdali sme si to, ktoré by mi do knihy pasovalo oveľa viac.

Taktiež som sa predlho pokúšala pochopiť funkciu striedania minulého a prítomného času. No ak nie si človek, ktorý sám píše, tieto veci pravdepodobne ani nezbadáš.

Sústreďme sa teda opäť na obsah, ktorý som už niekoľkokrát vyzdvihla. Zuzka Šulajová si ma týmto príbehom znovu získala. Dokonca v sebe cítim chuť dať druhú šancu knihám, ktoré vyšli skôr.

Už neviem rozlíšiť, či ľúbim spomienku alebo jeho.

Mám rada, keď kniha nečakane obohatí aj môj playlist, čím si Ela a jej parťáci vyslúžili ďalšie plus. Taktiež občas narazíš na jednoduchý, no prekvapivo krásny citát. Tak ak sa chceš na pár dní stratiť v cudzom svete, neváhaj ani sekundu!

Pridaj komentár